Aktualności

Panattoni wybuduje obiekt dla Poczty Polskiej

Poczta Polska podpisała umowę na wynajem 50 tys. mkw. powierzchni operacyjno-logistycznej. Trwają prace projektowe, bo hale mają być gotowe pod koniec 2023 r. W ciągu kilku miesięcy spółka uruchomi przetarg na umaszynowienie nowych hal. Jedna z najważniejszych inwestycji Poczty Polskiej krok po kroku staje się faktem.

Celem Poczty Polskiej jest utrzymanie pozycji na zmieniającym się rynku usług e-commerce. Nowe hale logistyczne to kolejny etap realizacji projektu Architektura Sieci Logistycznej, w skład której wchodzi także wymiana i modernizacja technologii.

Z końcem 2023 roku Poczta Polska wprowadzi do użytkowania obiekt o powierzchni ponad 50 tys. mkw. Najem hali logistycznej przewidziano na okres 20 lat.

Deweloper inwestycji, firma Panattoni, rozpoczyna właśnie prace projektowe. Następnym etapem realizacji będzie postawienie budynków połączonych z infrastrukturą towarzyszącą i siecią komunikacyjną.

Inwestycja w rejonie Warszawy ma się składać z dwóch obiektów o funkcji węzła rozdzielczego, dedykowanych do obsługi przesyłek paczkowych oraz paletowych. Warszawa II obsłuży ruch nadchodzący z innych węzłów rozdzielczych w kraju oraz z własnego obszaru działania, w tym również ruch przesyłek nadawanych przez klientów masowych.

W skład obiektów wejdzie hala magazynowa cross dock, o powierzchni ponad 12 tys. mkw. oraz hala magazynowo-operacyjna o powierzchni ponad 26 tys. mkw. Zgodnie z przyjętym harmonogramem realizacji inwestycji, w IV kwartale 2023 roku wykonawca przekaże Poczcie Polskiej do użytkowania gotowy obiekt o powierzchni ponad 50 tys. mkw.

„Pozyskanie nowoczesnego obiektu logistycznego w obszarze Warszawy umożliwi obsługę rosnącego wolumenu przesyłek paczkowych i paletowych – poinformował Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej SA. Wzrost wydajności sieci logistycznej poprawi standardy usług, w szczególności ich terminowość – podkreśla Zdzikot.”

Nowa sieć połączeń logistycznych Poczty to optymalnie zlokalizowane, dostosowane do zdefiniowanych potrzeb obiekty. Jednak osiągnięcie założonych przez Pocztę celów wymaga właściwego wyposażenia hal.

Dlatego w kompleksie Warszawa II pojawią się nowoczesne sortery.

Maszyny są przeznaczone do całkowicie automatycznego opracowywania przesyłek. To właśnie dzięki nim – w perspektywie najbliższych lat – Poczta ma nadzieję na znaczący rozwój biznesu w obszarach: kurier / paczka / ekspress (KEP), a także e-commerce i usług logistycznych.

Poprawa infrastruktury pozwoli na wprowadzenie nowego standardu opracowania przesyłek KEP.

Uruchomienie nowej lokalizacji pozwoli na optymalizację kosztów opracowywania przesyłek, dodatkowo stanowić będzie istotną korzyść z punktu widzenia ergonomii i organizacji pracy Poczty Polskiej – dodaje Bodziony.

Na terenie kompleksu powstaną strefy z funkcją wsparcia oraz zaplecza technicznego. Dopełnieniem zakładanej przez Pocztę Polską funkcjonalności obiektu jest zabezpieczenie ponad 400 miejsc parkingowych, położonych w bezpośrednim otoczeniu hal operacyjnych i przy wjeździe na obiekt.

Poczta Polska to firma o niemal 500-letniej tradycji i największy operator w Polsce – z  siecią ponad 7,6 tys. placówek, filii i agencji pocztowych, zatrudniający ponad 70 tys. pracowników.

Sieć logistyczna Poczty Polskiej obejmuje 14 sortowni regionalnych oraz 13 sortowni lokalnych, które w połączeniu z siecią 7,6 tys. placówek pocztowych stanowią zaplecze infrastrukturalne dla rozwoju logistyki spółki.

 

 

materiał prasowy