Aktualności

Kolejna inwestycja firmy Amazon

W Świebodzinie (Lubuskie) otwarto w środę centrum logistyczne Amazon. To dziesiąte w Polsce i pierwsze w woj. lubuskim centrum należące do amerykańskiego potentata handlu elektronicznego. Docelowo zatrudnienie znajdzie w nim 1000 pracowników. Inwestycja została zrealizowana przez Panattoni Europe.

To drugi największy obiekt Amazon w Polsce, zaraz po centrum w Gliwicach, budynek ma 58 doków dla pojazdów ciężarowych i 28 km taśmociągów. Świebodzińskie centrum jest czwartym centrum robotycznym w naszym kraju, wyposażonym w 3000 robotów transportowych, łączna powierzchnia centrum wynosi 193 tys. mkw., co zapewnia możliwość magazynowania do 30 mln produktów. Dzięki zastosowaniu „zielnych technologii” jest przyjazny dla środowiska.

– Projekt Panattoni Amazon Świebodzin był niezmiernie ciężki. To gigantyczny, ultranowoczesny budynek dla równie wielkiego klienta. Tym bardziej więc cieszy, że jury i czytelnicy docenili naszą pracę – mówił odbierając nagrodę Marek Dobrzycki, Managing Director, Panattoni Europe.

Dyrektor generalny Centrum Logistycznego w Świebodzinie Chris Herzberg mówił, że Amazon stworzył dotąd w Polsce 23 tys. stałych miejsc pracy i zainwestował ponad 12 mld zł.

Dodał, że firma postanowiła zainwestować w Świebodzinie, gdyż jest tam dużo utalentowanych pracowników i bardzo dobra infrastruktura – droga ekspresowa S3 i autostrada A2, a do tego inne inwestycje w Polsce okazały się sukcesem. Mówił też o bardzo dobrej współpracy z władzami lokalnymi.

„Rekrutacja do naszego centrum nadal trwa. Oferujemy stałe zatrudnienie z konkurencyjnym wynagrodzeniem oraz atrakcyjnym pakietem benefitów, które obejmują m.in. prywatną opiekę medyczną, ubezpieczenie na życie, ciepłe posiłki za złotówkę, a także bezpłatny transport do pracy na wybranych trasach” – powiedział Herzberg.

Równocześnie z otwarciem robotycznego centrum logistycznego w Świebodzinie, Amazon uruchomia na terenie miasta dwie STEM Kindloteki – kreatywne przestrzenie edukacyjne, przeznaczone do zdobywania wiedzy i nowoczesnych kompetencji, dostępne dla mieszkańców miasta, powiatu i okolic.

Amazon działa w Polsce od 2014 roku. W 2020 roku Amerykańska Izba Handlowa ogłosiła, że jest też największym amerykańskim pracodawcą i trzecim co do wielkości amerykańskim inwestorem w naszym kraju.

Dotychczas firma stworzyła ponad 23 000 stałych miejsc pracy w dziesięciu  centrach logistycznych: w Sadach (pod Poznaniem), Świebodzinie, Sosnowcu, Kołbaskowie (koło Szczecina), dwóch obiektach w Bielanach Wrocławskich, Pawlikowicach (koło Łodzi), Łodzi, Okmianach (koło Bolesławca) i Gliwicach oraz w biurze Amazon Web Services i w Centrum Rozwoju Technologii Amazon w Gdańsku, które dostarcza rozwiązania wspierające produkty i usługi Amazon na całym świecie, w tym rozwiązania głosowe Alexa. Klienci z całej Polski znajdą na stronie Amazon.pl ponad 200 mln produktów.

 

materiał prasowy