Aktualności

Zalando zwiększa automatyzację w swoich centrach logistycznych

Od początku istnienia swoich centrów logistycznych, Zalando inwestuje w automatyzację procesów pracy. W swoich magazynach ma m.in. roboty zbierające obuwie. Teraz będzie ich jeszcze więcej – ogłosiła firma.

Roboty mobilne o nazwie TORU zostały opracowane przez firmę robotyczną Magazino i są częścią logistyki Zalando od 2018 roku. Roboty – zaprojektowane w celu odciążenia pracowników logistyki od szczególnie nieergonomicznych czynności – sięgają po pojedyncze kartony z butami.

Po fazie testów w centrum logistycznym Zalando w Erfurcie, pierwsze dwa roboty pojechały do ​​Lahr w południowych Niemczech, gdzie od 2019 roku pracuje łącznie osiem robotów TORU. Tutaj pracowały on ramię w ramię z pracownikami logistyki i wybierały jako aż 3000 butów dziennie.

Teraz Zalando Logistics osiąga kolejny kamień milowy: dziesięć nowych robotów TORU dołączy do floty w Lahr i będzie aktywnie uczestniczyć w tegorocznej realizacji Cyber ​​Tygodnia. Do drugiego kwartału 2022 r. Zalando planuje skompletować flotę, która będzie składać się w sumie z 28 robotów. Lahr został wybrany jako miejsce operacyjne dla floty, ponieważ zapewnia niezbędną przestrzeń do korzystania ze wszystkich robotów, w tym stacji przeładunkowych i ładowania.

– Nieustannie poszukujemy inteligentnych nowych technologii, które wspierają nasz szybki rozwój, zwłaszcza w obszarach, które mogą mieć powtarzalny charakter dla naszych kolegów z branży logistycznej. Dodanie większej liczby robotów pomaga nam tworzyć nowe możliwości wśród pracowników. Na przykład nasi koledzy mogą skupić się na bardziej złożonych zadaniach, takich jak składanie zamówień ekspresowych dla naszych klientów, podczas gdy roboty skupiają się na ciągłym wybieraniu butów – mówi Carl-Friedrich zu Knyphausen, dyrektor ds. rozwoju logistyki.

Aby jeszcze bardziej usprawnić procesy przepływu pracy w logistyce dla pracowników, Zalando wdrożyło również automatyzację poprzez wsparcie AMR. AMR – autonomiczne roboty mobilne dostarczane przez BMW Group – wspierają pracowników logistyki Zalando w Mönchengladbach w autonomicznym transporcie, który wymaga ograniczonego nadzoru. W Zalando są one wykorzystywane do przenoszenia zapakowanych zamówień między dwoma sortownikami w obszarze wysyłki. Na trasie o długości 50 metrów pojazdy AMR mogą jechać z prędkością do 8 km/h. Pojazdy AMR odbierają zlecenia transportowe z oprogramowania do zarządzania flotą firmy idealworks, które jest połączone z centralnym systemem informatycznym Zalando, ZalOs.

– Ta dodatkowa możliwość transportu może wydawać się niewielka, ale ze względu na jej częstotliwość, powtórzenia i autonomię pozytywnie wpływa na przydzielanie zadań naszym kolegom. W przeszłości nasi koledzy ręcznie transportowali towar na wózkach. Było to monotonne zadanie, które zostało teraz zautomatyzowane. Nasi koledzy mogą skupić się na innych czynnościach, takich jak załadunek paczek na ciężarówki, co wymaga większego planowania. Obecnie analizujemy dalsze przypadki użycia dla transportu autonomicznego w naszych centrach logistycznych – mówi Carl-Friedrich zu Knyphausen.

 

materiał prasowy