BLOG

Jak efektywnie wykorzystać przestrzeń magazynową?

01.10.2023
wszystkie posty

Planowanie układu magazynu

Pierwszym krokiem w efektywnym wykorzystaniu powierzchni magazynowej jest staranne planowanie układu magazynu. Aby to zrobić dobrze jest ustalić dokładny plan operacji wewnątrz obiektu wraz z infrastrukturą, która zostanie wykorzystana. Następnie odpowiednio zaplanować wielkość i kształt powierzchni wraz z infrastrukturą techniczną. Optymalny układ magazynu pozwoli na płynny przepływ towarów oraz większą wydajność magazynu..

Wykorzystanie pionowej przestrzeni

Warto wykorzystać pionowe powierzchnie magazynowe, instalując regały wysokiego składowania. Dzięki temu można przechowywać więcej towarów na mniejszej powierzchni, co daje możliwość zwiększenia zapasów bez konieczności rozszerzania powierzchni magazynowej. Ważne jest jednak dbanie o bezpieczeństwo podczas korzystania z regałów wysokiego składowania.

Wykorzystanie technologii

Wdrożenie nowoczesnych technologii może znacznie usprawnić wykorzystanie przestrzeni magazynowej. Automatyczne systemy sortowania, wózki widłowe z technologią skanowania kodów kreskowych czy systemy zarządzania magazynem (WMS) pozwalają na szybszą i bardziej precyzyjną obsługę towarów oraz minimalizację błędów. Dobór odpowiedniej technologii jest jednym z kluczowych aspektów sprawnego funkcjonowania magazynu.

Optymalizacja przepływu towarów

Ważnym aspektem efektywnego wykorzystania powierzchni magazynowej jest optymalizacja przepływu towarów. Należy zadbać o płynne i logiczne kierowanie towarów od momentu dostawy do momentu wysyłki. Efektywny przepływ towarów pozwala na uniknięcie zbędnych opóźnień i przyspieszenie obsługi klientów.