Aktualności

Panattoni buduje dla Solaris

Panattoni przygotował dla fabryki Solaris w Bolechowie zaplecze magazynowe o powierzchni 10 tys. mkw.

Panattoni ukończył inwestycję BTS dla Solaris Bus & Coach w Bolechowie. Obiekt magazynowy o powierzchni 10 tys. mkw. powstał w sąsiedztwie istniejącej fabryki i pełni kluczową rolę w łańcuchu dostaw części i podzespołów do produkcji pojazdów firmy Solaris. Budynki zostały ze sobą połączone w zakresie infrastruktury drogowej oraz mediów, a dodatkowo Panattoni wzmocniło konstrukcję dachu i zamontowało ogniwa fotowoltaiczne o mocy 260 kWp.

Firma Solaris zainwestował w nową halę magazynową. Zrealizowany przez Panattoni obiekt w Bolechowie k. Poznania ma powierzchnię 10 tys. mkw. Budynek został połączony z położoną 150 metrów obok fabryką firmy w zakresie infrastruktury drogowej oraz mediów. W obiekcie magazynowane będą części przeznaczone do produkcji pojazdów w sąsiadującej hali, a sama inwestycja spełni kluczową rolę w łańcuchu dostaw części i podzespołów do produkcji autobusów i trolejbusów.

– Oddanie inwestycji w Bolechowie to kolejna efektywna realizacja wspierająca fabrykę naszego klienta, doskonale wpisująca się w jego procesy i stanowiąca istotne zaplecze dla rosnącej produkcji przedsiębiorstwa. Cieszymy się, że współpraca z Solaris Bus & Coach przebiegła tak owocnie i mimo zmian w koncepcji w trakcie realizacji, udało się dostarczyć obiekt w bardzo dobrym czasie – mówi Marek Foryński, BTS Managing Director w Panattoni

– Dodatkowym atutem Panattoni przy tej realizacji jest nasze doświadczenie w implementacji zielonych rozwiązań, które ograniczają negatywny wpływ inwestycji na środowisko. Solaris stale wprowadza do swojej floty ekologiczne pojazdy, a współpraca z nami pozwala znacznie zwiększać również zasoby zielonej energii wytworzonej w ramach obiektów – dodaje Michał Chodecki, BTS Development Director w Panattoni.

Panattoni realizując obiekt magazynowy dla Solaris wzmocniło dach, na którym zamontowane zostały 572 ogniwa fotowoltaiczne o łącznej mocy 260,3 kWp, a rozkład paneli dostosowany został do rozłożenia klap oddymiających i świetlików. Ponadto na terenie inwestycji stanęły stacje ładowania o mocy 80 kWp. W planach jest również doposażenie w systemy fotowoltaiczne m.in. hali odbiorów i nowego obiektu serwisowego. Panattoni realizuje również koncepcję zadaszenia parkingów osobowych wiatami wyposażonymi w ogniwa fotowoltaiczne.

W ramach całkowitej powierzchni 10 100 mkw. aż 2250 mkw. zajęły nowoczesne pomieszczenia zarówno socjalne jak i biurowe, odpowiednio zbadane pod kątem przepływu powietrza, akustyki i dostępu światła dziennego. Ponadto w tej, jak i magazynowej części deweloper zaimplementował zaawansowane rozwiązania służące detekcji dymu. W obszarze wielopoziomowych podestów magazynowych rozbudował wentylację bytową, system oddymiania, czy dodatkowe poziomy instalacji tryskaczowej. Panattoni dostosowało również rozmieszczenie oświetlenia oraz liczby i układu hydrantów wewnętrznych do układu regałów. Inwestycja przejdzie certyfikację metodą BREEAM.

Zarówno przygotowywany przez Panattoni obiekt BTS, jak i istniejący już zakład, położone są w strategicznej lokalizacji, ok. 8 km. od granic Poznania i 20 od jego centrum. Ponadto 25 km od budynków przebiega autostrada A2 łącząca m.in. Berlin, Łódź i Warszawę, a nieco ponad 20 km droga ekspresowa S11, która docelowo połączy Katowice na południu, z Koszalinem na wybrzeżu Bałtyku.

 

materiał prasowy