Aktualności
Lyten przejmuje największy zakład BESS od Northvolt
Lyten, firma zajmująca się aplikacjami supermateriałów i światowy lider w dziedzinie baterii litowo-siarkowych, ogłosiła dziś przejęcie działalności Northvolt Dwa ESS w Gdańsku w Polsce, zakładu produkcyjnego i badawczo-rozwojowego systemów magazynowania energii akumulatorowej (BESS) o powierzchni 25 000 metrów kwadratowych. Northvolt Dwa ESS jest największym zakładem produkcyjnym BESS w Europie i był częścią Northvolt Systems. Warunki finansowe przejęcia nie zostały ujawnione przez żadną ze stron.
Przejęcie Northvolt przyspiesza ekspansję baterii litowo-siarkowych Lyten w Europie i zapewnia Lytenowi zdolność produkcyjną do zaspokojenia popytu na rosnącym rynku BESS. Lyten ogłosił wcześniej, że jego baterie litowo-siarkowe są dostarczane komercyjnie do dronów, wystrzeliwanych na Międzynarodową Stację Kosmiczną i wybierane przez Chryslera, firmę Stellantis, do swojego Halcyon Concept Electric Vehicle.
Akumulatory litowo-siarkowe Lyten mają unikalne cechy, które sprawiają, że są idealnie dostosowane do zaspokojenia szybko rosnącego popytu na BESS: szerszy zakres temperatur roboczych, zwłaszcza w gorących warunkach, zwiększone bezpieczeństwo i możliwość produkcji z powszechnie dostępnych, niedrogich materiałów występujących w USA i Europie. Akumulator litowo-siarkowy to również akumulator o wysokiej gęstości energii i ultralekkiej wadze.
„Działania produkcyjne BESS firmy Northvolt są naprawdę światowej klasy i idealnie wpisują się w strategię Lyten, ponieważ rozpoczynamy ekscytujący nowy rozdział w historii naszej firmy. Planujemy natychmiast wznowić działalność w Polsce i realizować zamówienia klientów” — powiedział Dan Cook, dyrektor generalny i współzałożyciel Lyten.
„Port Gdańsk, lokalni i federalni urzędnicy w pełni nas wspierają, ponieważ łączymy technologię Doliny Krzemowej z polskimi inżynierami i talentami operacyjnymi, aby eksportować technologię magazynowania energii nowej generacji do klientów na całym świecie”.
Obiekt Dwa ESS został uruchomiony w 2023 r. Obiekt obejmuje sprzęt umożliwiający zwiększenie mocy produkcyjnej magazynów energii do 6 GWh, a powierzchnia ma zostać rozszerzona do ponad 10 GWh w przyszłości. Obiekt jest zasilany energią odnawialną i ma zakontraktowane zamówienia do 2026 r.
„Wiadomość, którą wyraźnie słyszymy od europejskich klientów, brzmi, że chcą systemów magazynowania energii produkowanych w Europie przy użyciu lokalnych łańcuchów dostaw wolnych od ryzyka geopolitycznego. Gdańsk w Polsce jest idealną lokalizacją, aby sprostać tej potrzebie Europy” — dodał Lars Herlitz, prezes i współzałożyciel Lyten.
BESS to najszybciej rozwijający się segment rynku baterii, ponieważ technologia ta ma kluczowe znaczenie dla zaspokojenia zapotrzebowania na energię centrów danych AI, zapewnienia odporności sieci elektroenergetycznej w Europie i Ameryce Północnej oraz zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na energię na rynkach wschodzących. W grudniu Lyten ogłosił list intencyjny o wartości 650 mln USD od Export Import Bank of the US (EXIM) w celu rozszerzenia produkcji baterii i rozpoczęcia dostaw BESS do krajów rynków wschodzących.
Robert Chryc-Gawrychowski, CEO Northvolt Poland, stwierdził: „Northvolt postawił sobie za cel przewodzić zrównoważonemu rozwojowi europejskiego przemysłu akumulatorowego. Lyten realizuje tę misję dzięki produkcji BESS i wprowadzeniu baterii litowo-siarkowych w Europie, które zastępują minerały takie jak nikiel, kobalt, mangan i grafit lokalnie występującymi materiałami akumulatorowymi. Co więcej, ważne i ekscytujące jest to, że fabryka w Gdańsku, zbudowana do produkcji systemów magazynowania energii, będzie kontynuować swoją działalność”.
Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Gdańska, stwierdziła: „Planowana inwestycja jest potwierdzeniem rosnącej konkurencyjności Polski, a konkretnie Gdańska, na światowej mapie gospodarczej. Dla Gdańska działania Lytena stanowią okazję do współpracy w dziedzinie magazynowania energii, tworzenia centrów innowacji energetycznych i rozwijania partnerstw badawczo-rozwojowych z lokalnymi uniwersytetami”.
Pod koniec 2024 r. Northvolt ogłosiło planowaną sprzedaż swojego działu biznesowego Northvolt Systems w ramach przeglądu strategicznego i procedur upadłościowych. Scania, szwedzki producent pojazdów użytkowych, ogłosił zakup podzbioru Industrial dywizji Northvolt Systems w kwietniu 2025 r.
Lyten i Northvolt planują sfinalizować transakcję w trzecim kwartale 2025 r.
materiał zewnętrzny
źródło: https://lyten.com/