Aktualności

Nordspace wchodzi do Polski

Sto parków biznesowych w segmencie Small Business Units chce zbudować w Polsce Nordspace. Litewski fundusz inwestycyjny planuje mieć po pięć, a nawet 10 lokalizacji w każdym dużym mieście, a potem zainteresuje się również mniejszymi aglomeracjami.

W Jawczycach pod Warszawą powstaje pierwszy w Polsce inteligentny park biznesowy litewskiego funduszu Nordspace. Znajdzie się w nim ponad 80 lokali typu Small Business Units. Jaki jest dalekosiężny plan na rozwój w Polsce? 

Albert Lis, country manager Nordspace w Polsce: W planie mamy 100 lokalizacji w Polsce. Na etapie zabezpieczonych gruntów, projektowania bądź złożonych już wniosków o pozwolenie na budowę jest 10 projektów, głównie przy trasach wjazdowych do Warszawy i w Poznaniu. Mamy nadzieję jeszcze w tym roku je zrealizować. Obecnie szukamy działek w Warszawie, Poznaniu i we Wrocławiu, a później w kolejnych miastach wojewódzkich. Chcemy mieć minimum po pięć, a nawet 10 lokalizacji w każdym dużym mieście, a potem zainteresujemy się również mniejszymi aglomeracji. 

Jakich gruntów szukacie i jaki jest optymalny rozmiar waszego parku SBU? 

W rewelacyjnej lokalizacji zainteresuje nas nawet powierzchnia 8-10 tys. mkw. Najbardziej jednak odpowiada nam 1,2-1,4 ha. Optymalna pojemność naszych bussines parków to 50-90 unitów, ale np. w Kownie jeden z naszych projektów liczy ich 120. 

Praktycznie wszystkie segmenty nieruchomości komercyjnych narzekają albo na ceny, albo na dostępność gruntów. Czy wasza branża też ma z tym kłopot? 

Mniejszy, bo nasz produkt jest modułowy, więc jesteśmy w stanie dopasować nasz projekt np. do działki o nieregularnych kształtach. Praktycznie więc nie rywalizujemy z innymi segmentami rynku nieruchomościowego w walce o grunty, bo żaden dyskont, retail park czy big box nie jest w stanie się wpisać w takie „nieoczywiste kształty” działek. To wcale nie oznacza, że ceny tych parceli są niższe, ale na pewno nie są tak sztucznie pompowane, jak to się dzieje, gdy o taki grunt stara się np. popularny fast food i lub stacja benzynowa. 

Jakie branże wynajmują lokale w waszych business parkach? 

Na Litwie i Łotwie najemcami są najczęściej firmy e-commerce, studia projektowe, warsztaty samochodowe, podmioty szkoleniowe, wypożyczalnie sprzętu, studia nagrań, a także segment sprzedaży detalicznej. Podobny profil klientów zaczyna rysować się w Polsce. Wśród pierwszych firm, które wynajęły przestrzenie w parku pod Warszawą, znalazły się m.in.: mała firma produkująca kosmetyki, car detailing, sklepy internetowe, szkoła nurkowania łącząca biuro i magazyn, a także firma zapewniająca sprzęt na koncerty, która potrzebowała elastycznej przestrzeni magazynowej dostępnej w nocy. Z oferty Nordspace skorzystała też marka modowa, dla której modułowy lokal stał się jednocześnie showroomem i biurem. 

Rynek miejskich magazynów modułowych rozwija w Polsce już od co najmniej kilku lat. Unity Nordspace mają jednak mniejsze metraże. Czy to jest nisza na rynku? 

Można tak powiedzieć, bo standardowe moduły magazynowe SBU obecnie na rynku liczą ok. 250-500 mkw. Mniejsze formaty stanowią zaledwie ok. 12 proc. Brakuje nowoczesnych powierzchni dla firm, których potrzeby nie przekraczają 100-120 mkw. Jeżeli takie istniały, to przeważnie były w złym stanie technicznym – bez kanalizacji, oświetlenia, ogrzewania, dojazdu, czy możliwości adaptacji do różnych celów biznesowych. 

Wasze m.in. 40-metrowe moduły mają wypełnić lukę? 

W pewnym sensie tak. Proponujemy moduły od 40 mkw. do 120 mkw. Oczywiście zawsze będzie możliwość łączenia tych lokali, jeżeli okaże się, że dotychczasowa przestrzeń jest już za mała. Mikro i małe firmy nie są już skazane na pracę w garażu, piwnicy, czy własnej kuchni. Do tej pory jedyną alternatywą był zazwyczaj kosztowny wynajem kilkuset metrów kwadratowych na trzy do pięciu lat. Nasze moduły mają niski próg wejścia – najem jest możliwy od ok. 2,4 tys. zł miesięcznie. Poza tym, można nimi zarządzać zdalnie z poziomu aplikacji i są dostępne w trybie 24/7. 

Podobno w parku pod Warszawą najszybciej wynajęły się właśnie te moduły najmniejsze i to na etapie tzw. dziury w ziemi?

W każdym tygodniu podpisujemy kolejne umowy najmu, więc już niebawem przekroczymy próg 50 proc. komercjalizacji, ale rzeczywiście, w pierwszej kolejności wynajęły się te najmniejsze oraz lokale liczące 55-60 mkw. To potwierdza naszą diagnozę, według której przedsiębiorcy, którzy startują z biznesem nie mają dzisiaj zbyt wielu opcji. I nie tylko w Polsce, bo na Litwie nasz pierwszy park skomercjalizowaliśmy w cztery miesiące. 

Jaki jest wasz model biznesowy? 

Nasz fundusz nie tylko buduje parki SBU, ale jest jednocześnie ich operatorem i zarządcą. Nie realizujemy ich z myślą o sprzedaży, a o budowaniu własnego portfolio. 

Nordspace działa od czterech lat. Na Litwie prowadzi siedem parków, docelowo będzie ich kilkanaście, a na Łotwie są na razie dwa, a ma być cztery. Czy są plany ekspansji na kolejne rynki? 

Polska jest pierwszym kierunkiem, na który chcemy mocno wejść, ale jednocześnie analizujemy kolejne kierunki.

 

 

 

 

 

materiał zewnętrzny

źródło: https://www.propertynews.pl/

+48 530 009 944